ویلای پدر

مشخصات پروژه

  • طراحی معماری: دفتر جباریان و همکاران
  • کارفرما: آقای شریفی
  • موقعیت پروژه: استان البرز
  • مساحت: 1000مترمربع
  •  زیربنا: 100 مترمربع

ایده طراحی

اساسی ترین سئوال طراحی خواسته ها و نیازهای انسان برای زندگی است. معماری و فضایی که خلق می کند در بهترین حالت ممکن تبلوری از خواسته ها و پاسخی درخور به نیازهای انسان است. شکل گیری طرح بر پایه ارتباط میان انسان و فضا می باشد. طرح نهایی در اصل بستری است که زندگی را در برمی گیرد.

با ورود به باغ ویلای پدر همزمان که در فضا قدم برمی داریم، ثانیه به ثانیه کیفیت فضایی منحصر به فردی را تجربه می کنیم، در این پروژه سلسله مراتب قرارگیری فضا به نحوی است که فرد را برای ورود به بنا آماده می کند. در ابتدا با فضایی ارگانیک مواجه می شویم که با حداقل کست و افزود در زمینه و با راهی باریک از میان انبوه درختان به سمت ساختمان شکل گرفته است، پس از آن با اندکی تغییر در وضع موجود سایت آلاچیق در میان فضا جانمایی شده است. در آخر بنا با قرار گرفتن بر روی صفه ای شاخص شده است و برای دسترسی به آن می توان از دل آب عبور کرد. شخصی که در درون است قادر خواهد بود علاوه بر چشم اندازهای بدیع سایت از انعکاس بنا بر آب نیز لذت ببرد. به علاوه طبیعت خود پارامتری است که نسبت به زمان متغیر می باشد زیبایی های متنوعی در فصول مختلف می آفریند.

هندسه و فرم بنا از بیرون به درون کشیده است. در داخل بنا در هر فضایی که قدم برداریم دیالوگی بین درون و بیرون برقرار است. قاب طبیعت پاسخی بی همتاست بر نیاز انسان به زیبایی است.

ویلای پدر طراحی ویلا
JBRCo , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top