مجتمع مسکونی ویونا

  • طراحی معماری: مهندسین مشاور جباریان و همکاران | JBRCO
  • کارفرما: جناب آقای شانجانی
  • موقعیت پروژه: استان البرز، شهرک بنفشه
  •  زیربنا: 655 مترمربع
  • مساحت زمین: 845 مترمربع

ایده طراحی

خواسته کارفرما طراحی نمایی پویا و مدرن بود که بتواند تعامل مناسبی نیز با گذرهای مجاورش ایجاد کند. در آغاز فرآیند طراحی معماری و ایده پردازی پروژه ما با مواردی رو به رو شدیم که الزاماتی را به ما تحمیل کرد. کج بودن زمین پروژه و خواست کارفرما مبنی بر چهار واحدی بودن طبقات از جمله ی این موارد بود. آیتم های ذکر شده ما را با چالش هایی برای طراحی پلان مواجه ساخت. اما با استفاده مناسب از دو وجه نورگیر سایت پروژه، جانمایی درست فضاها و رعایت سلسله مراتب در میزان ورود نور به داخل هر قسمت از خانه نقوص زمین به بهترین نحو برطرف شد، داخل واحدها از کیفیتی مطلوب بهره مند گردید و نقاط ضعف پروژه تبدیل به نقاط قوت شد.

در طراحی مجتمع تجاری- مسکونی ویونا بر پیوستگی و تقویت ارتباط دو طرف بنا توسط المان ها و خطوط افقی و عمودی تاکید شده است. به علاوه با بهره گیری از این عناصر تنوع و پویایی حجم نیز تامین گردیده که همزمان خواسته کارفرما و طراح را برآورده نموده است.

همکف تجاری تماماً شفاف و گشوده به خیابان طراحی شد. نکته دیگری که در ایده پردازی های اولیه طرح مدنظر قرار داده شد اتصال مناسب طبقه تجاری با طبقات مسکونی بالای آن بود. به کارگیری صحیح سه نوع متریال هماهنگ با یکدیگر (سنگ کرم، آجر قهوه ای و فلشینگ های فلزی) از دیگر مواردی است که علاوه بر جلوگیری از یکنواخت به نظر رسیدن وجوه بیرونی بنا آن را به حجمی موزون و چشم نواز تبدیل کرده است.

خط آسمان این مجمتمع مسکونی با ایجاد تغییر در کد ارتفاعی و به وجود آوردن دیواره ای که سلسله مراتب فضایی صلبیت، نیمه شفافی و شفاف بودن را تماماً در خود دارد، کیفیتی مطلوب و چشم اندازی متنوع را برای استفاده کنندگان از بام سبز بنا فراهم می آورد. افزون بر این تحرک و ضرباهنگ بنا را نیز تکمیل می کند.

ورودی بنا نیز با دیواری متخلخل اطلاعاتی اندک از حیاط زیبای آن به دست می دهد. این ویژگی مخاطب را برای دسترسی به بهشت درون ترغیب می نماید.

مهندسین مشاور جباریان، طراح و مجری، ساختمان مدرن، نمای مدرن
JBRCo , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top