مجتمع تجاری اداری کالبد ایرانی

  • طراحی معماری: مهندسین مشاور جباریان و همکاران | JBRCO
  • کارفرما: آقای فاتحی
  • موقعیت پروژه: استان البرز، خیابان شهید بهشتی، حد فاصل چهار راه طالقانی و میدان سپاه
  •  زیربنا: 150 مترمربع
  • 9 طبقه

ایده طراحی

طراحی معماری پروژه کالبد ایرانی با یک سئوال اساسی شروع شده است: چگونگی برقرای ارتباط با محیط اطراف با توجه به قرار گرفتن ساختمان در خیابان شهید بهشتی (خیابان قزوین) که پرترددترین و مهم ترین محور مواصلاتی شهر کرج است. در پاسخ به این سئوال دو لایه عملکرد مختلف برای پروژه در نظر گرفته شده است: پایین ترین لایه بخش تجاری در پاسخ به همجواری با خیابان شهید بهشتی کاملاً شفاف و با بالاترین میزان دعوت کنندگی تعریف شده است. لایه بعدی در سطوح بالاتر که به واحدهای اداری اختصاص می یابد با پوسته دوم مدولار خود تشخصی منحصر به فرد یافته است.

پوسته دوم کالبدی است ایرانی بر پیکره ساختمان این پوسته با ظرافتی خاص و با ملاحظات فنی ویژه طراحی شده است. مدولی تکرار شونده که علاوه بر کیفیتی که به نمای بیرونی ساختمان می بخشد در داخل نیز فضایی مطلوب برای واحدهای اداری خلق می کند. این پوسته علاوه بر زیبایی از استحکام نیز برخوردار است. ارتباط درون و بیرون در این حالت به نحو احسن و کاملاً کنترل شده برقرار شده است.  ایده پوسته دوم به نوعی مدرنیزه سازی و باز آفرینی شباک، گره چینی و دیگر مظاهر معماری مدولار در معماری ایرانی است که در طول ادوار مختلف و به صورت های گوناگون به کار گرفته می شد.

این ایده در درون نیز فضایی مطلوب به وجود می آورد. با به کارگیری مدول ها نور به صورت هوشمند و آن گونه که ما می خواهیم به داخل راه می یابد. این ویژگی در ترکیب با چشم انداز مناسب ساختمان به پارک روبرو هویت خاصی به فضاهای درونی بخشیده است.

در بدو ورود به بنا لابی ورودی و راهرو کاربر را به سمت مسیرهای ارتباطی عمودی هدایت می کند و به مثابه یک فضای گذر هم نقش خود را به خوبی ایفا می کند هم مخاطب از اقامت کوتاه مدت خود در این فضا لذت خواهد برد.

مهندسین مشاور جباریان-مجتمع تجاری اداری کالبد ایرانی-نمای مدرن
JBRCo , کلیه حقوق محفوظ است.
برنامه نویسی و طراحی سایت توسط اکسیر.
Top