عمارت عکاسی نورا

  • طراحی معماری: مهندسین مشاور جباریان و همکاران | JBRCO
  • کارفرما: جناب آقای شیرزی
  • موقعیت پروژه: استان البرز، حصارک
  • مساحت: 2500 مترمربع

ایده طراحی

در باغ عروسی نورا قرار نبود مراسم عروسی برگزار شود و هدف اصلی کارفرما از این پروژه خلق مکانی بدیع و منحصر به فرد برای عکاسی بود. با بررسی جامعه آماری که متشکل از 200 زوج بود لوکیشن هایی که هر عروس و دامادی مایل بودند در عکس هایشان به یادگار داشته باشند، انتخاب شد. پس از آن وظیفه طراح بود که با خلق روایتی جذاب سکانس های مختلف را به هم پیوند زند و مجموعه باغ را به کلیتی واحد تبدیل کند.

در ابتدا برای جداره بیرونی باغ ورودی مجللی با وجود محدودیت های بودجه ای طراحی شد. در مرحله ی بعد مسیری ارگانیک و سنگفرش برای به هم پیوستن و ادغام اجزای مختلف پدید آمد. سپس بنایی چشمگیر با پله های دو طرفه هم با ایده ی بازخوانی هدف اصلی شروع زندگی مشترک، تشکیل خانه و زندگی مستقل، هم با هدف پدیدآوردن فریم های مناسب عکاسی در بیرون و درون دیزاین شد.

برکه از محبوب ترین لوکیشن ها است که آلاچیق را در دل خود جای می دهد به علاوه انعکاس بنا و آلاچیق را نیز در بر دارد. قایق کوچک درون برکه راه دیگر زوج جوان برای رسیدن به آلاچیق آبنما دار است و به نوعی مسیر زندگی را تداعی می کند. کافه ای برای گذران لحظات خوش و پر فروغ در مکانی مناسب جانمایی شده است. گلکاری های افقی و عمودی و در نظر گرفتن دیوار گل و طراحی محوطه ای جذاب و دیدنی و به کارگیری المانهایی که نوید بخش روزهای شاد پیش رو باشد همه و همه از الزاماتی بود که در طراحی باغ عروسی نورا در دستور کار قرار گرفت.

عمارت نورا عکاسی باغ عروس برکه لوکیشین لوکس